Pleksi pleksiglas uv baskı lazer kesim

Blog

Pleksi Nedir ?

Pleksi, kolay işlenebilen renkli ve renksiz plastik camdır. Saydam ve yarı saydam olabilen, hafif, kesilebilen, delinebilen, ışık geçirgenliğine sahip olan plastik cam olarak tanımlayabiliriz.

Pleksi genellikle düz levha halinde bulunur. Pleksi ler ısıtılarak şekil verilebilen malzemedir. 90–115 derecede ısıtılıp yumuşatılır. Genleşme katsayısı, yoğunluk, yumuşama noktası, sertlik gibi özellikleri ve polimer sayısı yüksektir.

Pleksiglas, termolastik bir malzeme olduğu için döküm tekniği kullanılarak farklı ebatlarda, renkli, renksiz, opak ya da şeffaf olrak üretilmektedir. Pleksiglas vakum ya da basınç ile biçim verilebilen bir malzemedir. Soğusa da şekillerini muhafaza etmektedir. Diğer plastiklere göre dayanıklılığı çok daha fazladır. Bu yüzden farklı iklim şartlarında kullanılmaktadır.

Pleksiglas kendi kendine 400 derece sıcaklıkta yanabilmektedir. Yüzey kısmı sert olan pleksiglas zımpara ya da fırça ile çizilebilmektedir.

Pleksi özellikleri

İmalat sektörüne göz atacak olduğumuzda her mamulün farklı hammaddelerden üretildiğini görürüz. Bu hammaddelerin temin edilmesi konusunda ise iki seçenek vardır. İlki yurt dışından ithal etme yöntemine dayanır. Çünkü petrol gibi hammaddeler ülkemizden çok fazla çıkmamaktadır. Ancak pamuk, demir, çelik gibi hammaddeler ülke topraklarımızda bol miktarda bulunmaktadır.